Alpaka skarb Andów.

2022-02-08
Alpaka skarb Andów.

Od wielu lat w firmie Martello mamy przyjemność produkować wyroby z alpaki. Kocyk z alpaki, poncho z alpaki jest na stałe w naszej kolekcji. Po prostu to uwielbiamy, dlatego chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi obserwacjami o tej cudownej przędzy. Wybieraliśmy się do Peru aby poczuć atmosferę towarzyszącą  jej powstawaniu ale czasy covidowe odebrały nam tą możliwość. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zrealizować nasze plany.

To co najbardziej urzeka nas w tej przędzy to nie tylko jej właściwości, o których później, ale także fakt, że kolory przędzy są naturalnymi kolorami runa alpaki, począwszy od koloru ecru przez różne odcienie brązów, koloru czekolady, kończąc na zachwycającej czerni. Wyobraźmy sobie stado swobodnie pasących się alpak w przeróżnych kolorach na  zboczu majestatycznych Andów…..Czyż nie jest to piękny widok?

Na czym polega niezwykłość alpaki? Oto garść informacji które chcielibyśmy Wam przedstawić.

Te cudowne twory natury, których naukowa nazwa brzmi Lama Pacos żyją od ponad tysiąca lat w wyższych partiach Andów , od 2500-4500 m n.p.m. na terytorium Peru, Chile i Boliwii.  Z populacją około 4 mln w Peru co stanowi 75% alpak na świecie, stanowią główne źródło utrzymania tysięcy rodzin żyjących w tych rejonach Ameryki Południowej. Zwierzęta te udomowione od czasów starożytnych dają co roku runo nazwane od ich nazwy alpaką. Są to zwierzęta o wysokości od 80 -90 cm, ich głowy są małe i zaokrąglone, z maleńkimi uszami, dużymi oczami i słodkim wyrazem pyszczka, który niesamowicie urzeka.

Występują dwie odmiany alpak: Huacaya i Suri. Pierwsza z nich jest odmianą dominującą, dającą najdelikatniejsze runo w bardzo szerokiej naturalnej gamie kolorystycznej. Stanowi ona 90% peruwiańskiej populacji alpak. Natura nie mogła zaprojektować lepszego włókna izolacyjnego niż jest alpaka. Gdyby nie specjalna budowa ich włosa zwierzęta te nie byłyby  w stanie przeżyć w ekstremalnych warunkach pogodowych gdzie temperatury wahają się od  +30 ° C do -20 ° C w ciągu doby.

Alpaka to najcieplejsza wełna na świecie. Jest ceniona nie tylko za swoje właściwości termiczne ale także za jedwabistość, miękkość i trwałość. Jest od 3-5 razy cieplejsza niż inne wełny. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że jest bardziej trwała w użytkowaniu niż wełna merynosów i inne włókna. Kocyk z alpaki może być używany nawet kilka lat nie tracąc swych wyjątkowych właściwości. To przędza uznawana za jedną z najbardziej luksusowych na świecie.

Dlaczego proponujemy Wam kocyki z Baby Alpaki? Baby alpaka to włókno uznawane za jedno z najbardziej ekskluzywnych. Pozyskiwana jest ze zwierząt rocznych lub dwuletnich głównie z boków zwierzaka oraz partii ich szyi. Jej grubość to od 20 – 22,5 mikrometra. Ta odmiana stanowi około 25% całej produkcji alpaki.

Alpaka a ekologia

Alpaki skubią tylko wierzchołki traw i innych roślin typowo występujących na wrzosowiskach położonych na dużych wysokościach. Nie wyrywają roślin z ziemi powodując tym mniejsze zakłócenia wegetacji i umożliwiając odrastanie traw. W przeciwieństwie na przykład do kóz kaszmirskich i owiec które mają ostre kopyta niszczące pastwiska i glebę, alpaki mają dwa palce z paznokciami na górze i miękką podkładkę na spodzie każdej stopy, która minimalizuje ich wpływ na pastwiska. Naturalne siedlisko alpak znajduje się na wysokości 2800 m n.p.m. Na tej wysokości zaopatrzenie w wodę jest naturalne a grunty generalnie i tak nie nadają się pod uprawę. Rdzenni mieszkańcy Andów pozyskują tej wysokiej jakości włókno alpaki co 12 miesięcy, w sezonie strzyżenia, od listopada do marca, nie wyrządzając krzywdy alpakom. Zebrane włókno jest ręcznie sortowane przez wykwalifikowanych pracowników co pozwala na uzyskanie 15 naturalnych kolorów włosów. Ze względu na dietę włosy te składają się wyłącznie z białka i jako takie są w 100 % biodegradowalne w bardzo krótkim czasie w przeciwieństwie do włókien syntetycznych, które rozkładają się w  bardzo długim czasie przez co mają negatywny wpływ na nasze środowisko.  

Czy możliwe jest uzyskanie włókna nie obciążając przy tym środowiska naturalnego? Odpowiedzią jest ALPAKA.

pixel